norwayNorwegia – kraj fiordów, dobrych zarobków i spokoju

Kilka ogólnych informacji o Norwegii

Norwegia to jeden z najbogatszych krajów świata. Statystyki pokazują, że w porównaniu z mieszkańcami innych państw, obywatele Norwegii żyją najdłużej, mieszkają w najlepszych warunkach i chwalą się najlepszym zdrowiem. Wyjazd do Norwegii to ważna decyzja. Choć na początku przez słońce w oknie o 1 w nocy można czuć się jak w innym świecie, to jest to dobry świat. Zobacz, jak żyje się w Norwegii.

Praca

Mieszkańcy Norwegii wolą, żeby każde zadanie było zrobione dobrze, niż szybko. Dlatego w pracy nie ma gonitwy ani złego traktowania.

Tak samo jak ciężką pracę cenią sobie solidny odpoczynek. Pracują 37,5 godziny tygodniowo – o pół godziny dziennie mniej niż Polacy. Wolne weekendy to dla nich norma.

Polscy pracownicy mogą jednak pracować więcej, a nadpracowane godziny odbierać w formie dni wolnych. Dzięki temu mogą raz na 6-8 tygodni przyjechać do kraju nawet na 2 tygodnie (tzw. avspasering). Ich maksymalny czas pracy wynosi 54 godziny tygodniowo i uwzględnia też weekendy.

Właściciele norweskich firm czekają szczególnie na inżynierów i pracowników z branży budowlanej. Zatrudniają na podstawie umiejętności, a nie posiadanych papierków. A do tego dobrze płacą.

Wynagrodzenie

Polacy, którzy wyjechali do pracy w Skandynawii, mówią, że norweska pensja to bajka. W 2017 roku przeciętny elektryk mógł zarobić w Norwegii 14 190 do 22 291 złotych brutto. W Polsce tylko 3517 zł. Nawet przy wysokich kosztach życia na półwyspie wynagrodzenie jest korzystniejsze niż w Polsce. Do podstawowego wynagrodzenia dochodzą jeszcze świadczenia, m.in. feriepenger, czyli świadczenie urlopowe, które wynosi ok. 10,2% lub 12% pensji brutto z ubiegłego roku, w zależności od pracodawcy.

Zdrowie

Dobremu zdrowiu służy możliwość odpoczynku, którą gwarantują pracodawcy. Oprócz wolnych weekendów pracownicy w Norwegii mają 5 tygodni płatnego urlopu rocznie. Ponadto mogą liczyć na bardzo dobre warunki socjalne. Mają do dyspozycji nawet 4 trzydniowe nieobecności w pracy, których nie muszą usprawiedliwiać. Socjal to nie wszystko. Norwegia słynie z wszechobecnych lasów i hydroelektrowni, zapewniających czyste powietrze, którym zdrowiej jest oddychać. Lepszemu zdrowiu służy też norweski styl życia.

Styl życia

W Norwegii żyje się spokojnie. Na stres, który obezwładnił większość krajów Europy, nie ma tu miejsca. Mieszkając tutaj, można nauczyć się nie pędzić, dawać sobie czas i niczego nie przyśpieszać. 

Społeczeństwo

Norwegowie to ludzie uczciwi i prostolinijni. Kochają naturę i nie narzekają. Co ważne, w Norwegii mieszka sporo Polonii, która nauczyła się ze sobą jednoczyć. Polacy na emigracji organizują mnóstwo inicjatyw, m.in. wspólnych obchodów polskich świąt, akcji charytatywnych czy po prostu wypraw w góry. Dzięki temu, mieszkając za granicą można poczuć się jak w domu.

Jobforce Biuro Pośrednictwa Pracy
ul. Andrzeja Struga 26/28 pok. 223
26-609 Radom

Pon.- Pt. :
8:00 - 16:00